Noctua NH-U12S TR4-SP3 computer cooling system Processor Cooler 12 cm Aluminium, Beige
Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 1
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 2
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 3
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 4
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 5
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 6
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 7
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 8
  • Product image of Noctua NH-U12STR4-SP3 9
VendorNoctua
Product codeNH-U12STR4-SP3
Warranty 6 years
Ships in 3-5 bd
Quantity2 pcs
Fan connector:
4-pin
Material:
Copper
Number of fans:
1 fan(s)
Fins material:
Aluminium
Number of fan blades:
7
Product colour:
Aluminium, Beige
Voltage:
12 V
Power supply:
0.6 W
Height:
158 mm
Heatsink weight:
695 g
Depth:
71 mm
Fan dimensions (W x D x H):
120 x 120 x 25 mm
Weight:
870 g
Width:
125 mm
Compatible processor series:
AMD Ryzen
Airflow with LNA (max):
74.3 m³/h
Pulse-width modulation (PWM) support:
Yes
Rotational speed with LNA (max):
1200 RPM
Type:
Cooler
Bearing type:
Self-Stabilising Oil-pressure Bearing (SSO)
Fan diameter:
12 cm
Noise level with LNA (max):
18.6 dB
Supported processor sockets:
Socket SP3, Socket TR4
Noise level (high speed):
22.4 dB
Rotational speed (max):
1500 RPM
Suitable location:
Processor
Airflow:
93.4 m³/h
Rotational speed (min):
300 RPM
Low-noise adaptor (LNA):
Yes
Heatsink dimensions (W x D x H):
125 x 45 x 158 mm