MEMORY DIMM 16GB PC25600 DDR4/F4-3200C16S-16GIS G.SKILL
Product image of G.SKILL F4-3200C16S-16GIS
  • Product image of G.SKILL F4-3200C16S-16GIS 1
VendorG.SKILL
Product codeF4-3200C16S-16GIS
Warranty Lifetime
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
The Ideal Solution for Gaming PCs
Designed for Gamers
Built for Quality
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Summary:
G.Skill Aegis F4-3200C16S-16GIS. Component for: PC/Server, Internal memory: 16 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 16 GB, Internal memory type: DDR4, Memory clock speed: 3200 MHz, Memory form factor: 288-pin DIMM, CAS latency: 16
Vendor Homepage:
Category Code:
MEM
Unit Box Height:
0.015
Unit Box Length:
0.17
Unit Box Width:
0.07
Buffered memory type:
Unregistered (unbuffered)
CAS latency:
16
Component for:
PC/Server
ECC:
No
Intel Extreme Memory Profile (XMP):
Yes
Intel Extreme Memory Profile (XMP) version:
Internal memory:
16 GB
Internal memory type:
DDR4
Memory channels:
Single-channel
Memory clock speed:
3200 MHz
Memory form factor:
288-pin DIMM
Memory layout (modules x size):
1 x 16 GB
Memory voltage:
1.35 V
SPD latency:
38
SPD profile:
Yes
SPD speed:
2133 MHz
SPD voltage:
1.2 V