Sony KD65X75WLA
Product image of Sony KD65X75WLA
  • Product image of Sony KD65X75WLA 1
VendorSony
Product codeKD65X75WLA
Ships in 5-8 bd
Quantity1+ pcs
Display diagonal:
165.1 cm (65")
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
LED
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Motion interpolation technology:
Motionflow XR 240 Hz
LED backlighting type:
Direct-LED
Screen format adjustments:
16:9
Supported video modes:
480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions:
3840 x 2160, 4096 x 2160
Native refresh rate:
60 Hz
Display refresh rates supported:
24 Hz, 30 Hz, 60 Hz, 120 Hz
Display diagonal (metric):
164 cm
Tuner type:
Analog & digital
Analog signal format system:
PAL, SECAM
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Auto channel search:
Yes
Supported TV bands:
UHF, VHF
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Operating system installed:
Android
Operating system version:
Android 10
Screen mirroring:
Smart modes:
Cinema, Game, Graphics, Photo, Sports, Standard
Universal guide:
App distribution platform:
Google Play
Video apps:
Google TV
Number of speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Audio decoders:
DTS, Dolby Digital, DTS Digital Surround, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Sound modes:
Movie, Music, Speech, Sports, Standard
Adaptive sound:
Active voice amplifier (AVA):
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Adaptive Sound Control (ASC):
Wi-Fi:
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version:
4.2
Bluetooth profiles:
A2DP, AVRCP, HID, HOGP, SPP
Miracast:
Browsing:
Web browser:
Browser supported:
Vewd
HID support:
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
300 x 300 mm
On/off switch:
Rollable display:
No
Ambient lighting:
Introduction year:
2023
Stand colour:
Black
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode:
Teletext function:
Subtitles function:
Video formats supported:
3GPP, ASF, AVC, AVCHD, AVI, HEVC, MKV, MOV, MP4, MPEG1, MPEG2, MPEG2-TS, MPEG4, VP8, WEBM, WMV
Audio formats supported:
AAC, ASF, FLAC, MP3, MP4, WAV, WMA
Image formats supported:
JPEG
Video compression formats:
ASF, AVC, MP4, MPEG1, MPEG2, VC-1, VP8, WEBM
Ambient light sensor:
Backlight dimming technology:
Local Dimming
Picture processing technology:
4K Ultra HD upscaling:
Parental control:
Smartphone/tablet remote support:
HDMI ports quantity:
4
PC in (D-Sub):
No
USB 2.0 ports quantity:
2
Common interface Plus (CI+):
Audio Return Channel (ARC):
HDCP:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Composite video in:
1
Composite video out:
Headphone outputs:
RS-232C ports:
RF ports quantity:
Voice control:
Voice guide:
Electronic Programme Guide (EPG):
On Screen Display (OSD):
On Screen Display (OSD) languages:
Hotel mode:
ECO mode:
Auto power off:
Sleep timer:
On/Off timer:
Power consumption (typical):
237 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
146 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
105 kWh
AC input voltage:
220 - 240 V
AC input frequency:
50 Hz
Energy saving mode:
Energy efficiency scale:
A to G
Repairability index:
7.8
Width (with stand):
1462 mm
Depth (with stand):
334 mm
Height (with stand):
912 mm
Weight (with stand):
20.7 kg
Width (without stand):
1462 mm
Depth (without stand):
71 mm
Height (without stand):
842 mm
Weight (without stand):
20.4 kg
Package width:
1588 mm
Package depth:
184 mm
Package height:
965 mm