Dahua Europe 8-Port PoE Switch PFS3010-8GT-96
Product image of Dahua Europe 3010-8GT-96
  • Product image of Dahua Europe 3010-8GT-96 1
VendorDahua Europe
Product code3010-8GT-96
Ships in 5-7 bd
Quantity5+ pcs
Features:  • 10-port unmanaged gigabit switch with 8-port PoE. • 8-pin simultaneous PoE power supply (1/2/4/5 positive, 3/6/7/8 negative). Signal lines and idle lines supply power at the same time. • Compatibility with IPC is enhanced. Cable loss is reduced. Loading capacity is increased. • 2 types of transmission modes (Extend Mode On/ Extend Mode Off).  • The red port supports the IEEE802.3bt and the Hi-PoE standards, max 90W. • Intelligent PoE controls over power consumption and offers real-time monitoring. • Innovative PoE Watchdog can be switched on by dialing or turning on the WEB page switch. • Supports desktop-mount installation. • Supports IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab, IEEE802.3x standards. • Conforms to IEEE802.3af and IEEE802.3at power supply standard.  Technical Specifications:  • Model PFS3010-8GT-96. • Ethernet Port: 8x 10/100/1000Mbps, Uplink 2x 10/100/1000Mbps; PoE ports: 8x 10/100/1000Mbps. • PoE Power consumption: Full loadl = 96W, Idling: 3W. • Power consumption management: yes. • PoE PIN Assignment: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-). • Communication standards: IEEE802.3; IEEE802.3u; IEEE802.3x; IEEE802.3ab. • PoE protocol: IEEE802.3af; IEEE802.3at; Hi-PoE; IEEE802.3bt. • Switching capacity: 20 Gbps. • Packet forwarding rate: 14.88 Mpps. • Packet buffer memory: 1.5 Mbit. • MAC Table size: 4K. • Long distance PoE: 250 m long distance PoE transmission. • Application humidity: 5%~95%. • Power supply: 48V - 57V DC. • Lightning Protection Common Mode: 4 kV. • Differential mode: 2 kV. • ESD Protection Air discharge: 8 kV. • Contact discharge: 6 kV. • Working temperature: -10°C~55°C. • Weight: 0.5 kg. • Dimensions(W×D×H): 190 mm × 100 mm × 30 mm.     Transmission Performance: Switch power supply voltage 53V. CAT5E/CAT6. Max. DC resistance < 10ohm/100m  Cable(m) - Load Capacity(W) - Bandwidth(Mbps) IEEE802.3bt 90W: 100m Cable; 71.3W Load Capacity; 1000Mbps Bandwidth. 150m Cable; 62W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 51W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 40W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. Hi-PoE 60W: 100m Cable; 53W Load Capacity; 1000Mbps Bandwidth. 150m Cable; 50W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 47W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 37W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. IEEE802.3at 30W: 100m Cable; 25.5W Load Capacity; 1000Mbps Bandwidth. 150m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth.  Note: The actual transmission distance may vary due to power consumption of connected devices or the cable type and status.
Switch type:
Unmanaged
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity:
Basic switching RJ-45 Ethernet ports type:
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Gigabit Ethernet (copper) ports quantity:
Networking standards:
IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x
10G support:
N
Ethernet LAN data rates:
10,100,1000 Mbit/s
MAC address table:
4000 entries
Switching capacity:
20 Gbit/s
Forwarding rate:
14.88 Mpps
Jumbo frames support:
Y
Jumbo frames:
9216
Rack mounting:
N
Product colour:
Black
Power source:
DC
DC input voltage:
48 - 57 V
Power consumption (typical):
5 W
Power consumption (max):
96 W
Power over Ethernet (PoE):
Y
Power over Ethernet (PoE) ports quantity:
Total Power over Ethernet (PoE) budget:
96 W
Operating temperature (T-T):
-10 - 55 °C
Storage temperature (T-T):
-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H):
5 - 95%
Storage relative humidity (H-H):
5 - 95%
Width:
190 mm
Depth:
100 mm
Height:
30 mm
Weight:
500 g
Package type:
Box
Package width:
303 mm
Package depth:
262 mm
Package height:
72 mm