APC SMT2200RMI2U + NC,
Product image of APC SMT2200RMI2UNC
  • Product image of APC SMT2200RMI2UNC 1
VendorAPC
Product codeSMT2200RMI2UNC
Ships in 7-9 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
UPS topology:
Line-Interactive
Output power capacity:
2.2 kVA
Output power:
1980 W
Waveform:
Sine
Input operation voltage (min):
151 V
Input operation voltage (max):
302 V
Input frequency:
50/60 Hz
Output operation voltage (min):
220 V
Output operation voltage (max):
240 V
Output frequency:
50/60 Hz
Surge energy rating:
375 J
Response time:
4 ms
Emergency Power Off (EPO):
O
Noise level:
55 dB
Surge protection:
Yes
Audible alarm(s):
Yes
Web-based management:
Audible alarm modes:
Battery replacement
Auto-restart:
AC outlet types:
C20 coupler
Power plug:
C20 coupler
AC outlets quantity:
9 AC outlet(s)
USB 2.0 ports quantity:
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Battery technology:
Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity:
509 Ah
Battery recharge time:
5 h
Hot-swap battery:
Automatic battery test:
Cold start:
Form factor:
Rackmount
Product colour:
Black
Rack capacity:
2U
Display type:
LCD
LED indicators:
Certification:
CE, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, GS Mark, IRAM, RCM, VDE, WEEE
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T):
-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H):
0 - 95%
Storage relative humidity (H-H):
0 - 95%
Operating altitude:
0 - 3000 m
Non-operating altitude:
0 - 15000 m
Sustainability certificates:
Green Premium
Compliance certificates:
RoHS
Width:
480 mm
Depth:
683 mm
Height:
86 mm
Weight:
42.2 kg
Package width:
600 mm
Package depth:
980 mm
Package height:
254 mm
Package weight:
49.6 kg
Rack mount kit:
Cables included:
Input power cable, USB cable
Quick installation guide:
Resource CD:
Products per pallet:
8 pc(s)
Harmonized System (HS) code:
Output voltage:
230 V