Philips 50BFL2214 126CM 50IN VA LED, 3840X2160 16:9 350CD/QM
Product image of Philips 50BFL2214/12
  • Product image of Philips 50BFL2214/12 1
VendorPhilips
Product code50BFL2214/12
Ships in 7-9 bd
Quantity4 pcs
Ships quicker
Display diagonal:
127 cm (50")
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
LED
Screen shape:
Flat
Display brightness:
350 cd/m²
Contrast ratio (typical):
5000:1
Display diagonal (metric):
126 cm
Tuner type:
Analog & digital
Analog signal format system:
PAL
Digital signal format system:
DVB, DVB-C, DVB-T, DVB-T2
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Yes
Operating system installed:
Android TV
Operating system version:
9 (Pie)
Video apps:
YouTube
Music apps:
YouTube Music
Number of speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Audio output channels:
2.0 channels
Audio decoders:
Dolby Atmos
Wi-Fi:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
100 x 200 mm
Video formats supported:
AVI, HEVC, MKV, VP9, WMV9
Image formats supported:
BMP, GIF, JPG, PNG
Video compression formats:
MPEG1, MPEG2, MPEG4
Subtitle formats supported:
SMI, SRT, TXT
HDMI ports quantity:
3
USB 2.0 ports quantity:
1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
Common interface Plus (CI+):
HDMI version:
2.0
HDCP:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Common interface Plus (CI+) version:
1.3.2
Works with the Google Assistant:
Power consumption (typical):
65 W
Power consumption (standby):
0.3 W
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
65 kWh
AC input voltage:
220/240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Energy efficiency scale:
A to G
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Width (without stand):
1112 mm
Depth (without stand):
78 mm
Height (without stand):
647 mm