Sony Bravia Professional Displays FW-55BZ30L - 55" Diagonal class BZ30L Series LED-backlit LCD-screen - digital signage - Android TV - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR - Direct LED
Product image of Sony FW-55BZ30L
  • Product image of Sony FW-55BZ30L 1
VendorSony
Product codeFW-55BZ30L
Ships in 5-8 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Display diagonal:
139.7 cm (55")
Display technology:
LCD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display brightness:
440 cd/m²
HD type:
4K Ultra HD
Touchscreen:
N
Panel type:
IPS
LED backlight:
Y
LED backlighting type:
Direct-LED
Response time:
8 ms
Contrast ratio (typical):
1200:1
Contrast ratio (dynamic):
Viewing angle, horizontal:
178°
Viewing angle, vertical:
178°
Display diagonal (metric):
139.7 cm
Colour saturation:
92%
Motion interpolation technology:
Motionflow XR 240
Supported graphics resolutions:
3840 x 2160, 4096 x 2160
Supported video modes:
480p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
High Dynamic Range (HDR) supported:
Y
High Dynamic Range (HDR) technology:
Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Native refresh rate:
60 Hz
Haze rate:
1%
RGB colour space:
DCI-P3
HDMI ports quantity:
4
DVI port:
N
USB port:
Ethernet LAN:
Wi-Fi:
USB ports quantity:
2
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Composite video in:
Audio (L/R) in:
Audio (L/R) out:
RS-232C:
Built-in speaker(s):
Number of built-in speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Product design:
Digital signage flat panel
Product colour:
Black
Placement supported:
Indoor
VESA mounting:
Orientation:
Horizontal/Vertical
Panel mounting interface:
300 x 300 mm
Purpose:
Universal
Multicast support:
Wi-Fi Direct:
Apple AirPlay support:
Dolby Vision:
Hybrid Log-Gamma (HLG):
High Dynamic Range 10 (HDR10):
Operating hours (hours/days):
24/7
HDCP:
HDCP version:
2.3
Power consumption (typical):
202 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Computer system:
Internal storage capacity:
16 GB
Operating system installed:
Android
Video formats supported:
Audio formats supported:
FLAC, LPCM, MP3, WAV, WMA
Image formats supported:
JPEG, MJPEG
Google applications:
Google Chromecast
Display width:
1243 mm
Display depth:
71 mm
Display height:
721 mm
Display weight:
15.7 kg
Width (with stand):
1243 mm
Depth (with stand):
338 mm
Height (with stand):
787 mm
Weight (with stand):
16.6 kg
Package width:
1362 mm
Package depth:
160 mm
Package height:
840 mm