PHILIPS Hotel TV 32HFL3014/12 81.0cm(32") EasySuite
Product image of Philips 32HFL3014/12
  • Product image of Philips 32HFL3014/12 1
VendorPhilips
Product code32HFL3014/12
Ships in 5-8 bd
Quantity5+ pcs
Display diagonal:
81.3 cm (32")
HD type:
HD
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Display technology:
LED
Screen shape:
Flat
Display brightness:
250 cd/m²
LED backlighting type:
Direct-LED
Viewing angle, horizontal:
178°
Viewing angle, vertical:
178°
Display diagonal (metric):
80 cm
Tuner type:
Analog & digital
Analog signal format system:
NTSC, PAL, SECAM
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-T, DVB-T2
Smart TV:
No
Internet TV:
No
Operating system installed:
Not supported
Number of speakers:
2
RMS rated power:
16 W
Auto volume leveller:
Yes
Wi-Fi:
Ethernet LAN:
Product colour:
Black
VESA mounting:
Yes
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
On/off switch:
High Dynamic Range (HDR) supported:
Teletext function:
Subtitles function:
Video formats supported:
AVI, MKV
Audio formats supported:
AAC, MP3, WAV, WMA
Image formats supported:
BMP, GIF, JPG, PNG
Video compression formats:
AVC, H.264, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP9
Subtitle formats supported:
ASS, SMI, SRT, TXT
USB recording:
USB cloning:
HDMI ports quantity:
2
PC in (D-Sub):
USB 2.0 ports quantity:
1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
HDMI version:
1.4
Audio Return Channel (ARC):
Mobile High-Definition Link (MHL):
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
0
Component video (YPbPr/YCbCr) in:
0
Composite video in:
Digital audio optical out:
1
Headphone outputs:
RF connector type:
IEC
Common interface Plus (CI+) version:
1.3.2
S-Video inputs quantity:
Consumer Electronics Control (CEC):
EasyLink
Electronic Programme Guide (EPG):
Programming period:
8 day(s)
Hotel mode:
Sleep timer:
Firmware upgradeable:
Firmware upgradeable via:
USB
Power consumption (standby):
0.3 W
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
28 kWh
Power consumption (off):
0.3 W
AC input voltage:
220 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Width (with stand):
732 mm
Depth (with stand):
166 mm
Height (with stand):
455 mm
Weight (with stand):
4.7 kg
Width (without stand):
732 mm
Depth (without stand):
77 mm
Height (without stand):
432 mm