Dahua Europe TV Set|DAHUA|43"|4K/Smart|3840x2160|Wireless LAN|Bluetooth|Android TV|Black|DHI-LTV43-SD400
Product image of Dahua Europe DHI-LTV43-SD400
  • Product image of Dahua Europe DHI-LTV43-SD400 1
VendorDahua Europe
Product codeDHI-LTV43-SD400
Quantity5+ pcs
43" UHD Android TV
  • 178°H/178°V extra-wide viewing angle for overall viewing performance
  • Support the adjustment of brightness, contrast, color and definition of the display
  • 8ms fast response time with no image blurring or ghosting
  • Support multiple signal inputs
  • Professional thermal design to extend equipment lifespan
  • Physical button and infrared remote dual control mode
Summary:
Dahua Technology DHI-LTV43-SD400. Display diagonal: 108 cm (42.5"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Display brightness: 260 cd/m², Response time: 8 ms, Contrast ratio (typical): 1200:1, Native aspect ratio: 16:9. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Vendor Homepage:
https://www.dahuasecurity.com/
Unit Box Height:
0.65
Unit Box Length:
1.075
Unit Box Width:
0.12
Contrast ratio (typical):
1200:1
Display brightness:
260 cd/m²
Display diagonal:
42.51 "
Display number of colours:
1.07 billion colours
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
LED
HD type:
4K Ultra HD
LED backlighting type:
Direct-LED
Native refresh rate:
60 Hz
Response time:
8 ms
Yes
Operating system installed:
Android TV
Operating system version:
Android 11
HDMI ports quantity:
3
Audio decoders:
Dolby Atmos
RMS rated power:
16 W
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.1
Panel mounting interface:
400 x 200 mm
Product colour:
Black
VESA mounting:
Audio formats supported:
AAC/AC3/EAC3
Image formats supported:
BMP/GIF/HEIF/JPEG/PNG/WEBP
Video compression formats:
H.264/H.265/MPEG1/MPEG4/VP8
Video formats supported:
HEVC
AC input voltage:
100 - 240 V
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
53 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy efficiency scale:
A to G
Power consumption (max):
98 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power supply type:
Internal
Operating temperature (T-T):
5 - 40 °C
Depth (with stand):
558 mm
Height (with stand):
72 mm
Weight (with stand):
6700 g
Width (with stand):
958 mm
Package depth:
650 mm
Package height:
119 mm
Package weight:
8700 g
Package width:
1073 mm